Καλώς ήρθατε στον δικτυακό τόπο του 3ου Δημοτικού Σχολείου Άργους.

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Άργους είναι ένα ολοήμερο, 12/θέσιο, δημόσιο, δημοτικό σχολείο που λειτουργεί από το 1903 στην οδό Φορονέως, στις παρυφές του ορεινού όγκου της ‘Λάρισας’ που υψώνεται στα δυτικά, με θέα την πόλη και τον Αργολικό Κόλπο. Το έμβλημα του είναι ο Φορωνέας, ήρωας κατά την Ελληνική Μυθολογία, γενάρχης των Πελασγών της Πελοποννήσου και βασιλιάς του Άργους.

Το σχολείο μας είναι ένας συνεχώς εξελισσόμενος εκπαιδευτικός οργανισμός της Περιφέρειας Πελοποννήσου που προσπαθεί να διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στην αντιμετώπιση των προκλήσεων της σύγχρονης εποχής και στην αξιοποίηση των ευκαιριών. Τα καταφέρνει εκσυγχρονίζοντας συνεχώς με τους διαθέσιμους πόρους τις εγκαταστάσεις και την υλικοτεχνική του υποδομή αλλά πολύ περισσότερο εφοδιάζοντας αυτούς που βρίσκονται στην καρδιά της εκπαιδευτικής διαδικασίας, τους μαθητές του και τους εκπαιδευτικούς του, με τις δεξιότητες που χρειάζεται να αναπτύξουν μέσα από τη διδασκαλία του Αναλυτικού Προγράμματος για το Δημοτικό Σχολείο αλλά και μέσα από προγράμματα και εκπαιδευτικές δράσεις που σχεδιάζει και υλοποιεί σε συνεργασία με την ευρύτερη σχολική κοινότητα, τοπικούς, περιφερειακούς, εθνικούς και διεθνείς φορείς.